Představení Kubuntu

Kubuntu je moderní elegantní operační systém pro práci i zábavu

S Kubuntu můžete svůj počítač využívat skutečně naplno. Bez problémů zvládne pracovat s vašimi dokumenty, pomůže vám zorganizovat fotografie z dovolené a nezalekne se ani složitějších prací jako střih videa, tvorba grafiky nebo psaní komplexních počítačových programů.

Kubuntu navíc můžete používat zcela zdarma a volně jej šířit mezi své přátele a známé. Kromě se systémem již dodávaných aplikací jich máte další tisíce hned po ruce, opět zcela zdarma i pro komerční použití!

Operační systém Kubuntu
Pracovní plocha Kubuntu

Rozhraní Plasma

Plasma, uživatelské rozhraní KDE, vám umožňuje zcela intuitivně ovládat a používat počítač. Díky množství možností nastavení a doplňků si můžete své pracovní prostředí upravit přesně tak, jak potřebujete.

Zcela jednoduše, jen pomocí několika „kliknutí“ si můžete na plochu přidávat další užitečné widgety jako třeba kalendář nebo předpověď počasí.

Plasma se snadno přizpůsobí i netbookům nebo tabletům, kde rychle získáte prostředí šité na míru malým a dotykovým obrazovkám. Přitom je to ale stále stejné prostředí, stejné aplikace a stejný používání!

Tisíce aplikací po ruce

Kubuntu sdílí své zdroje softwaru s Ubuntu, což mu přináší tisíce různých aplikací, které si můžete jednoduše nainstalovat a to zcela zdarma pro osobní potřebu i komerční využití.

V Centru softwaru Muon si jednoduše vyberete aplikaci, které vám vyhovuje a jediným kliknutím si ji nainstalujete.

Ve výběru vám také pomůže stručný popis vlastností dané aplikace, její snímek a také stručné recenze a hodnocení ostatních uživatelů.

Z oblíbených aplikací můžeme jmenovat například multimediální přehrávač VLC, grafický editor Gimp nebo správce elektronické knihovny Calibre.

SPrávce softwaru Muon
Internetový prohlížeč Rekonq

Prohlížení Internetu, elektronická pošta a chat

V základní instalaci Kubuntu naleznete rychlý a spolehlivý internetový prohlížeč Rekonq. Pokud jste však zvyklí na jiné prohlížeče, nemusíte se ničeho bát - Kubuntu podporuje i známé prohlížeče jako Mozilla Firefox, Google Chrome nebo Opera. Jejich instalace je otázka několika vteřin.

Pro rychlé vyřízení elektronické pošty můžete využít předinstalovaný poštovní klient KMail. O vaše kontakty, ale také o připomínání důležitých schůzek a neodkladných úkolů se zase postará Kontact. Obě aplikace spolu samozřejmě spolupracují a jsou také provázány s pracovním prostředím, takže vám nic důležitého zaručeně neunikne.

O rychlý kontakt s přáteli se zase postará KDE-Telepathy, které podporuje všechny běžně používané protokoly jako Jabber, ICQ, GTalk, Windows Live a další.

Kubuntu v kanceláři

Kubuntu již v základní instalaci obsahuje populární kancelářský balík LibreOffice. LibreOffice je kompatibilní se všemi běžnými kancelářskými balíky včetně Microsoft Office.

LibreOffice obsahuje všechny součásti, které od kancelářského balíku očekáváte - textový editor pro snadné psaní dopisů a dokumentů, tabulkový kalkulátor pro výpočty a tvorbu tabulek a grafů a také nástroj pro vytváření prezentací.

Kromě výše zmíněného obsahuje také nástroje pro psaní matematických vzorců, kreslení jednoduchých diagramů a náčrtků a také speciální nástroj pro práci s databázemi.

Kancelářský balík LibreOffice
Multimediální přehrávač Dragon

Prohlížení a tvorba multimediálního obsahu

Kubuntu vám poslouží nejen při práci ale i při zábavě. Bez problémů vám umožní přehrávání filmů, katalogizaci vaší hudební sbírky, i tvorbu grafiky.

Přehrávače hudby a videa podporují širokou škálu formátů multimédií a pokud narazí na nějaký jim neznámý, sami si vyhledají a požádají o instalaci potřebných kodeků.

Fotoaparát nebo MP3 přehrávač prostě připojte ke svému počítači a s Kubuntu si jednoduše přetáhněte nové fotografie nebo naopak nahrajte nové písničky. Jednoduše, rychle a efektivně.

Pro aktivní práci s multimédii naleznete ve zdrojích softwaru profesionální nástroje pro stříhání hudby i videa, tvorbu 2D i 3D grafiky a animací.